Najnowsze wydania

Sposób na liście. Sprawne sprzątanie i praktyczna utilizacja.

Dmuchawa Honda HHB25 1sWraz z nastaniem jesieni i opadaniem liści, prace związane z utrzymaniem porządku i sprzątaniem leżących wszędzie liści wymagają większej intensywności i szybkościa działania. Chodniki, alejki, przystanki, parkingi przykryte warstwą liści utrudniają poruszanie się, a te przesiąknięte wilgocią - stwarzają dodatkowe zagrożenie poślizgnięciem się i wypadkiem. Zadanie zamiatania liści jest tym trudniejsze, że drzewa i krzewy nie zrzucają ich jednorazowo, lecz stopniowo. Dlatego ich sprzątanie powinno być wykonywane na bieżąco i systematycznie. 

 

Dlaczego należy sprzątać liście?
• Na trawnikach – pozostawiona warstwa liści ogranicza trawie i roślinom dopływ światła słonecznego, którego darń potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Warstwa wilgotnych liści dodatkowo pogarsza kondycję trawy - powoduje żółknięcie darni, stwarza dogodne warunki do powstawania chorób grzybowych, zabójczych dla roślin.
• Na drogach – opadające liście mogą zasłonić pasy ruchu i inne oznakowania przeznaczone dla kierowców. Nawierzchnia dróg przykryta wilgotnymi liśćmi ma właściwości podobne do oblodzonej powierzchni i stwarza zagrożenie dla ruchu pojazdami.
Na chodnikach i wszelkich ciągach komunikacji pieszej – warstwa wilgotnych liści może być niebezpieczna dla ludzi, ponieważ zagraża upadkiem czy poślizgnięciem. Warto także pamiętać, że sprzątanie liści z chodników i pasów zieleni przylegających do nieruchomości, w świetle prawa, jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku grozi mandat do 500 zł oraz odpowiedzialność cywilna w przypadku, gdy ktoś dozna skutków poślizgnięcia na chodniku nieuprzątniętym z liści.

Zasady sprzątania m. in. liści z ciągów komunikacyjnych reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jak wykorzystać zebrane liście ?
Zebrane zdrowe i suche liście można praktycznie wykorzystać i zagospodarować na kilka sposobów:
• na terenach zielonych można nimi osłonić rośliny mało odporne na zimowe temperatury, byliny posadzone jesienią oraz świeżo posadzone drzewka. Mogą też posłużyć do ściółkowania podłoża wokół zimozielonych krzewów.
• liście można przeznaczyć na kompostownik, wskutek czego powstanie ziemia liściowa – bogata w próchnicę i składniki pokarmowe dla roślin. Nie jest wskazane składowanie na kompostowniku liści z orzecha włoskiego, chorych czy zakażonych szkodnikami.

Liście chore, zakażone szkodnikami i wilgotne - najwygodniejszym sposobem utylizacji liści z chorych drzew i krzewów jest spalanie z godnie z obowiązującymi przepisami prawa.


Nowoczesne rozwiązania do zbierania i mielenia liści
Do utrzymania czystości i ładu na drogach i chodnikach, na terenach zielonych - niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który zapewni sprawne, czyli szybkie i w ramach optymalnych kosztów, sprzątanie liści oraz innych zanieczyszczeń. „Urządzenia wybrane do sprzątania przestrzeni publicznie dostępnych, zwłaszcza w okresie jesiennym, powinny być przede wszystkim rentowne w eksploatacji. Takie kryterium będzie spełniać urządzenie dobrej jakości i z korzystnym okresem gwarancji, niezawodne, wydajne i o niskich kosztach użytkowania. Rozwój budownictwa i urbanizacji stawia też nowe wyzwania – wąskie uliczki osiedlowe i przejścia dla pieszych wymagają zastosowania urządzeń i maszyn dostosowanych do kameralnych przestrzeni: wydajnych i szybkich, cichych, łatwych w obsłudze i o niewielkich rozmiarach.” – mówi Mariusz Czarnocki, specjalista ds. Produktu Multipro w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce. „Warto także zwrócić uwagę na maszyny wielozadaniowe, które mogą być użytkowane do szerokiego zakresu prac i przez większą część roku.”
Do sprzątania liści i innych drobnych zanieczyszczeń na drogach, chodnikach i terenach zielonych, najczęściej wykorzystuje się zamiatarki i dmuchawy. Tego typu urządzenia są stosowane przez okrągły rok, w tym i zimą do usuwania świeżego opadu śniegu.

 

Najważniejsze parametry urządzeń do zbierania liści, które liczą się w praktyce
• Jakość - maszyn i urządzeń oraz silników – wraz z prawidłowym użytkowaniem decydują o długości okresu żywotności urządzenia, zwłaszcza w przypadku maszyn przeznaczonych do intensywnej eksploatacji.
• Silnik – jego konstrukcja i moc decydują o wydajności maszyny, o długości czasu użytkowania, co przekłada się na szybkość i jakość wykonywanej pracy. „Cechą cenioną przez użytkowników są maszyny z silnikami wyposażonymi w system EASY START, który zapewnia niezawodne i natychmiastowe uruchomienie maszyny.” – dodaje Mariusz Czarnocki.
• Rozmiary urządzenia – powinny być dostosowane do rodzaju prac i terenu, na którym maszyna będzie użytkowana oraz miejsca przechowywania. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest maszyna uniwersalna, która sprawdza się zarówno w dużych jak i kameralnych przestrzeniach.
• Obsługa maszyny – każda z maszyn powinna być wygodna i łatwa w obsłudze, by operator mógł skoncentrować się na wykonywanej pracy. Z punktu widzenia operatora, maszyna powinna być stabilna i wygodna w kierowaniu. Urządzenie noszone w ręku jak dmuchawa – powinno być także lekkie i dobrze wyważone.
• Niskie koszty eksploatacji i serwisowania – im lepsza jakość urządzenia, tym niższe koszty serwisowania. W maszynach najwyższej jakości w praktyce potrzebna jest tylko wymiana materiałów eksploatacyjnych, które w naturalny sposób zużywają się podczas pracy. Do obniżenia kosztów użytkowania przyczynia się jakość silnika – te o niskim zużyciu paliwa w oczywisty sposób generują mniejsze koszty eksploatacyjne.
• Parametry przyjazne dla otoczenia – coraz częściej zwraca się uwagę na te rozwiązania maszyn, które przyczyniają się do obniżenia poziomu spalin i głośności. „Standardy unijne i ogólnoświatowe wymagają od producentów maszyn przestrzegania przyjętych norm. Niektórzy producenci, jak na przykład Honda, wybiegają w przyszłość i zwłaszcza silniki 4-suwowe tej marki spełniają z wyprzedzeniem światowe normy dopuszczalnego poziomu emisji spalin i hałasu. W 2012 roku firma doradcza INTERBRAND ZINTZMEYER & LUX wyróżniła Hondę na trzecim miejscu wśród najbardziej ekologicznych firm na świecie.” – mówi Mariusz Czarnocki.

 

Wielozadaniowe kosiarki do zbierania i mielenia liści
Do zbierania liści z trawników można zastosować nowoczesną kosiarkę wyposażoną w specjalny układ podwójnych noży, który zapewnia rozdrabnianie i mielenie liści. Takie innowacyjne rozwiązanie posiadają kosiarki Honda z serii HRX – zbierają liście, a nóż górny wykonuje cięcie podstawowe zaś dolny – cięcie wykańczające. Finalnie do kosza trafia masa dokładnie rozdrobnionych liści. Dodatkowym udogodnieniem kosiarek HRX jest możliwość regulowania napędu, np. HRX 537 VYE/VKE są wyposażone w sterowanie napędem Select Drive, który zapewnia płynne regulowanie prędkości jazdy w zakresie 0 – 6,4 km/h, dostosowując prędkość maszyny do warunków pracy oraz indywidualnych preferencji operatora.
Inne rozwiązanie zbierania i mielenia liści zastosowano w traktorach ogrodowych Honda HF 2417 i HF 2622, które sprawdzają się w zbieraniu liści na dużych powierzchniach trawiastych (powyżej 1 500m2). Jest to synchronizacja podwójnych noży, która zwiększa wydajność zbierania i stopień rozdrobnienia liści.

 

Wielofunkcyjny ciągnik jednoosiowy z zamiatarką
Praktycznym rozwiązaniem do utrzymania ładu i porządku zarówno na uliczkach osiedlowych, jak i na terenach zielonych jest zamiatarka rotacyjna FBZ 120 napędzana ciągnikiem jednoosiowym Honda F 720 za pomocą WOM. Urządzenie o szerokości roboczej 120 cm jest stosowane z lub bez pojemnika. Opcja z pojemnikiem sprawdza się głównie w szybkim zbieraniu liści, piasku, żwiru, itp. Do zbierania zanieczyszczeń i odśnieżania stosowana jest wersja bez pojemnika. „Zamiatarka wyposażona w specjalny system szczotek o różnej gęstości i twardości, których prędkość obrotowa jest mechanicznie dostosowywana do ilości liści do uprzątnięcia. Regulowana jest też wysokość szczotek oraz kąt zamiatania co umożliwia dokładne usunięcie liści z miejsc trudno dostępnych, np. przy krawężnikach, a w przypadku użycia zamiatarki bez pojemnika – umożliwia ustawienie odkładu na lewo, prawo lub prosto.” – dodaje Mariusz Czarnocki.
Napędem dla zamiatarki jest wielozadaniowy ciągnik jednoosiowy Honda F 720, współpracujący z szeroką gamą osprzętu. Jest on wyposażony w niezawodny, paliwo-oszczędny 4-suwowy silnik Honda GX 200 o mocy 5,5 KM, skrzynię biegów z 6 przełożeniami do przodu i 2 w tył obsługiwaną jedną dźwignią, mechanizm różnicowy kół i ergonomiczne rączki układu kierowniczego. Udogodnieniem dla operatora jest regulowane położenie kierownicy w płaszczyźnie poziomej (prawo/lewo) i pionowej (góra/dół), które umożliwia dostosowanie wysokości kierownicy do wzrostu operatora i warunków pracy. Niezbędną zwrotność zapewnia mechanizm różnicowy kół jednostki napędowej, wygodnie sterowany manetkami kierownicy.

 

Dmuchawy
Jednym z urządzeń do sprzątania liści na chodnikach, niewielkich ulicach, fragmentach dróg, na przystankach komunikacji miejskiej i na terenach zielonych jest dmuchawa, która również sprawdza się w usuwaniu świeżego opadu śniegu.
W trakcie wyboru dmuchawy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: wagę i wyważenie, wydajność, łatwość obsługi, niskie koszty eksploatacji, okres gwarancji oraz łatwość serwisowania.
„Dmuchawa jest urządzeniem noszonym przez operatora, więc powinna być lekka. Powinna też być wyposażona w silnik dobrej jakości, ponieważ to on zapewnia wysoką wydajność, niezawodność i skraca czas wykonania pracy. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę opcję regulacji strumienia powietrza i bezpieczeństwo obsługi. Na przykład dmuchawa Honda HHB 25 generuje strumień powietrza o prędkości 70 m/sekundę czyli wydmuchuje powietrze o objętości 600 m3, a wygodnie umiejscowiona dźwignia blokady manetki gazu zapewnia szybkie ustawienie siły strumienia powietrza. W przypadku dmuchawy akumulatorowej Honda – operator ma do wyboru 3 tryby pracy: podstawowy – o prędkość strumienia powietrza 72 km/h i wydajności: 420m3/h, wysokiej mocy - strumień powietrza osiąga prędkość 120 km/h, a wydajność wynosi 650 m3/h) oraz tryb Turbo o wydajności 810 m3/h i wytwarzający strumień powietrza o prędkości 148 km/h.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki.

Z punktu widzenia obsługi dmuchawy, ważna jest też łatwość ustawiania siły strumienia powietrza, np. za pomocą dźwigni blokady manetki gazu lub przycisku wygodnie umiejscowionego pod palcem. W tym aspekcie warto też wziąć pod uwagę poziom wibracji silnika i drgania urządzenia, które są męczące podczas pracy zwłaszcza w dłuższym okresie. W wybranych konstrukcjach dmuchaw, drgania pochłania także ergonomiczny i precyzyjnie wyważony uchwyt. Dmuchawa Honda HHB25 posiada także specjalnie wyprofilowaną pokrywę zasysania powietrza, która zmniejsza ryzyko wciągania odzieży użytkownika urządzenia.

Dodatkowym udogodnieniem dla operatora jest zastosowanie balansera – specjalnego stelaża odciążającego ręce i barki. W tym rozwiązaniu, dmuchawa jest zawieszona na rozwijanej lince, a operator zyskuje większą swobodę działania.

Z punktu widzenia kosztów eksploatacji - ważna jest konstrukcja silnika. Nowoczesne 4-suwowe silniki są nie tylko lekkie, trwałe i niezawodne, ale także paliwo-oszczędne i przyjazne dla otoczenia. „4-suwowe silniki Honda GX, w które wyposażone są nasze dmuchawy wyróżniają się niską emisją spalin – wydzielają ich o 85% mniej niż silniki 2-suwowe o podobnej mocy. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest dmuchawa akumulatorowa, która w ogóle nie wydziela spalin.” – dodaje Mariusz Czarnocki.

Dla użytkowników poszukujących rozwiązań o szerokim zakresie prac, wygodnym urządzeniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, konfigurowane według potrzeb. Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej UMC 435 E z przyjaznym dla otoczenia 4-suwowym silnikiem Honda, wymiennie łączonej z: 2 przedłużkami (krótką i długą), podkrzesywarką, wykaszarką, 2 modeli nożyc (krótkimi i długimi), glebogryzarką, krawędziarką. Jedną z opcji jest połączenie jednostki napędowej z dmuchawą SSBL E o średnicy 28 cm. Dużą efektywność w sprzątaniu liści zapewnia silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do ziemi. „Nowoczesność tego rozwiązania polega przede wszystkim na wielofunkcyjności jednostki napędowej oraz na bardzo wygodnym wyważeniu narzędzia i wysokiej ergonomii podnoszącej komfort pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, że dzięki systemowi smarowania olejowego silnika, narzędzie to można używać i przechowywać w każdej pozycji, bez zagrożenia zalania silnika olejem.” – mówi Mariusz Czarnocki.

 

Multipro F720 zamiatarka 2

Udostępnij